Uber Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Yasaklanıyor?

Amerika da insansız araç denemeleri yapan Uber, güzel ülkemde insanlısını süremiyor. Sistemi anlamayan ve sürekli “Korsan taksi”, “Güvensiz” filan diye şikayet eden çok bilmişler için bir açıklama yapayım (Bu bilgilerin hepsi dört yılı aşkın süredir Amerika da kullandığım Uber ile olan kişisel tecrübelerime dayanıyor):

1) Uber’e öyle herkes sürücü olamıyor. Önce sabıka kaydı ve çeşitli sınavlardan geçerek yolculara gerçekten iyi hizmet edip edemeyeceğinden emin oluyorlar. Yani anlayacağın bindiğin taksi gerçek mi değil mi diye düşünmeden gelen araca güveniyorsun. Başına bir şey gelirse, bindiğin nokta, gittiğin yol, indiğin yer ve sürücü hepsi kayıt altında! Ve uygulama sık sık sürücüden kendi resmini çekmesini istiyor. Eğer otomatik olarak sürücünün kayıtlı kişi olduğu doğrulanamıyorsa, yolcu almasına izin verilmiyor. Yani birisi başvurup önüne gelene kullandıramıyor arabayı.

2) Kullanıcı olarak Uber çağırdığın an şöförün ismi, aracın plakası ve daha önceki kullanıcılardan aldığı puanı görülüyor. Eğer puanını beğenmezsen direk iptal edebiliyorsun. Yani bindiğin takside bana küfür mü edecek, tartışırsak dövecek mi diye düşünmüyorsun. Çünkü en ufak saygısızlık yapanların notları düşürülüyor.

3) Eğer bir yolcunun başına bir şey gelirse o sürücüyü direk bloke ediyorlar ve bir daha araç sürdürmüyorlar. Yani bindiğin taksici, sapık mıdır, manyak mıdır, daha önce birine tecavüz edip hala lisansını elinde tutuyor mudur diye bir şey yok. Yani adamın ilk manyaklığı sana denk gelmedikçe(Ne yazık ki geleceği görebilen bir şey henüz mümkün değil), güvendesin!

4) Kısa mesafe için almamalar yada bozuk yok fazla para ver yada bahşiş bırak gibi saçmalıklar yok. Uygulama daha aracı çağırırken beraber fiyatı söylüyor. Sürücü gideceği yeri bilerek kabul ediyor. Ve para otomatik transfer ediliyor. Yani cep telefonun yanındaysa, cüzdanda nakit taşımana gerek yok!

5) Eğer araçta birşeyini unuttuysan Uber direk şöföre ulaşıp sorunu çözmeye çalışıyor. Yani bindiğin rastgele taksinin hangisi olduğunu hatırlamana gerek yok.

6) Fiyat olarak taksiden çok daha ucuz. Çünkü sürücüler sabıka kaydından geçmesi dışında genelde senin benim gibi insanlar. Bir yerden bir yere giderken yolcu alıp hem benzinden tasarruf ediyorsun hem ekstra para kazanıyorsun.

7) Korsan taksi tabiri de duyduğum en saçma tabir. Tüm gelirinden vergi ödüyor bu firma. Vede normal takside taksimetre açmayıp nakiti vergisiz cebine indiren taksiciden çok daha düzgün takip ediliyor her şey.

8) Aracı çağırmadan önce gitmek istediğin yere kaçta ulaşacağını tahmin ediyor. Ve tahmin tutmazsa eğer belli bir yüzdesini iade ediyor aldığı paranın. Yani takside geç gittikçe zamana ekstra para alırken, Uber seni geciktirdiği için sana geri para veriyor. 4$’lık mesafeye geciktiğim için iki üç kez 2$ geri vermişlikleri var.

9) Uber’in en sevdiğim yanı ise ‘Uber Havuz’ olarak adlandırdıkları servis. Eğer çok acelen yoksa ve aynı yol üzerinde olan başkaları da binsin dersen inanılmaz ucuz bir şekilde bizim tabirimizle dolmuşçuluk yapıyor. Yani yoldan bir yerine üçe kadar müşteri alıp gideceği yere bırakıyor. Yani 12$’lık mesafeyi 4$’a gitmiş oluyorsun. Bazen öyle anlar oluyor ki benzin masrafımdan daha ucuza Uber ile gittiğim ve park ücreti ve stres ile uğraşmadığım oluyor.

10) Uber olduğu için aracını satan veya trafiğe çok daha az çıkan tanıdıklarım var burada(Ben dahil). Özellikle İstanbul gibi bir trafik faciası için mükemmel bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

Yani mesele, yurdum insaninin güvenliğini, hızlıca gideceği yere ucuz bir şekilde ulaşması, benzin tasarrufu falan filansa bırakın Uber girsin ülkeye.

Eğer mesele devletin araçları kontrol edebilmesiyse, çıkarırsın kanunu, tüm sürücü detaylarının kopyasını vermesini zorunlu hale getirirsin. Hatta istediğin sürücünün yetkisini iptal etme yetkisi getirirsin olur sana yeni nesil hükümet kontrollü Uber Taksi!

 

uber_screen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.